Skorzystaj z darmowej konsultacji prawnej!

Zadzwoń już dziś!

Skorzystaj z darmowej konsultacji prawnej!

Zadzwoń już dziś!

dobrostan

1
Stres

Jak Rozpoznać Przewlekły Lęk?

Jak Rozpoznać Przewlekły Lęk?

Ważne jest, aby zrozumieć, że lęk jest normalną emocją i że każdy z nas doświadcza go w określonych momentach. Nigdy nie powinniśmy czuć się zawstydzeni ani winni z powodu uczucia niepokoju. Nie oznacza to jednak, że kiedy mówimy o lęku związanym z „cierpieniem”, jest prawdopodobne, że lęk ten jest uporczywy, nadmierny lub przytłaczający.

Jak rozpoznać alarmujące stany i zachowania, świadczące o przewlekłym odczuwaniu lęku?

1. Stan Hiperalarmowy

To bycie prawie w ciągłej gotowości, jakby niebezpieczeństwo czaiło się znikąd. Może to być bardzo wyczerpujące psychicznie, fizycznie, społecznie i emocjonalnie. W rezultacie możemy mieć trudności z koncentracją na innych ważnych obszarach naszego życia, co może zakłócać naszą zdolność do skutecznego radzenia sobie z codziennymi lub trudnymi sytuacjami.

2. Bezsenność

Uporczywy niepokój może utrzymywać nasz organizm w stanie ciągłego pobudzenia fizjologicznego, co ma negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia fizycznego i samopoczucie. Długotrwałe pobudzenie fizjologiczne może objawiać się takimi objawami, jak bezsenność, bóle głowy, problemy żołądkowo-jelitowe, przyspieszenie akcji serca i inne objawy fizyczne związane ze stresem.

3. Drażliwość

Jeśli jesteśmy w ciągłej aktywacji fizycznej i psychicznej, naturalne jest, że jesteśmy bardziej drażliwi i mniej tolerancyjni. Dzieje się tak nie tyle z powodu nadmiaru energii, co z powodu nagromadzonego napięcia

4. Zapętlenie

Kiedy planowanie i przewidywanie stają się obsesją, rozmyślamy, zapętlamy się i paraliżujemy. Zwykle może to prowadzić do katastrofalnych, przesadnych lub negatywnych myśli na temat sytuacji, których doświadczamy. Nasza zdolność do obiektywnego i racjonalnego stawienia czoła sytuacjom jest coraz bardziej ograniczona.

Podsumowanie

Jeśli rozpoznajesz w sobie powyższe zachowania, może być to znak, że pora nauczyć się identyfikować, zarządzać i regulować emocje, a także odbudować te dziedziny życia, które mogą dodać spokoju i przyczynić się do lepszego samopoczucia. W przypadku silnych stanów niepokoju, np. ataków paniki, należy udać się do specjalisty.

Masz pytania?

Nie zwlekaj! Pozwól sobie pomóc i rozpocznij nowe, szczęśliwe życie.

666 168 802

pomoc@restartlife.pl

Rozpocznij nowe życie - bez długów!

© 2023 RestartLife.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skorzystaj z darmowej konsultacji prawnej!

Zadzwoń już dziś!